"OpenStack: Where the real cloud begins"

Hakkımda

Huseyin_webİlk sahip olduğum bilgisayar 90’lı yıllarda babamın iş yerine aldığı Intel 80386 işlemcili bilgisayar oldu. Bu dönemde MS-DOS, stok, muhasebe programları, o dönemin efsane editörü PW (professional write) ve bir çok ms-dos oyununu tecrübe ettikten sonra ilk programlama dili olarak lise yıllarında gw-basic ile tanıştım. İlk ciddi girişimim ise üniversite yıllarında hobi olarak assembly ile mikroişlemci programlama ile başladı. Hobi olarak yaptığım projeler, ders projesi olarak küçük robotlar derken assembly ile uğraşmak yerine yüksek seviyeli dillere yöneldim ve bu dönemde Turbo Pascal ile uğraştım.

Mezuniyet sonrası özel bir şirkette mikroişlemci programlamak ve devre tasarımı yapmak üzere Ar-Ge mühendisi olarak göreve başladım. Bir süre sonra özel bir üniversitenin kuruluş sürecinde bilgi işlem departmanında işe başladım. Ağ ve sistem yöneticisi olarak başladığım pozisyonda gerekli ihaleleri yaparak üniversitenin BT altyapısını kurdum. Yaklaşık iki yıl sonra bilgi işlem yöneticisi olarak atandım. Atandım atanmasına ama malum üniversitelerdeki personel yetersizliği sebebiyle ayrıldığım sürece dek aktif olarak ağ ve sistem yöneticisi olarak aynı zamanda depolama ve güvenlik sistemlerini de yönettim. Bu dönemde Linux, Solaris ve BSD ile epey içli dışlı oldum. Altyapıda çalışan her türlü uygulamanın açık kaynak kodlu olmasına özellikle özen gösterdim. Yüksek lisansımı üniversitede çalıştığım sırada tamamladım.

coaÜniversitede geçirdiğim 9 yıl sonrasında kamuda işe başladım. Bu dönemde üniversitede iken başladığım doktora eğitimimi tamamladım. Ardından kurumda yürütülen projeler sonucu ortaya çıkan kaynak ihtiyaçlarının en uygun şekilde karşılanması için bilişim sektöründeki mevcut gelişmeler çerçevesinde en uygun çözümün bulut mimarisi olacağı kararı doğrultusunda bulut altyapısını hayata geçirerek 3,5 yıl yönetimini üstlendim. Bu esnada OpenStack Foundation tarafından düzenlenen sınavı geçerek “OpenStack Yöneticisi Sertifikası” aldım. Yönettiğim bulut altyapısından kamu kurumları, üniversiteler, enstitüler ve kurumdaki bazı iç projeler faydalanmıştır. Bu süreçte bulut depolama çözümleri konusunda yaptığım araştırmalar sonucu Ceph ile tanıştım. Kurulum, performans testi, optimizasyon gibi süreçler sayesinde iyice hakim olduktan sonra Ceph çözümlerini aktif olarak üretim ortamlarında kullanmaya başladım. Halen çalışmakta olduğum özel sektörde açık kaynak kodlu OpenStack ve Ceph çözümlerini bir çok platformda kullanıyorum.

Açık kaynak kodlu sistemlerin kurulumu, yönetimi ve karşılaşılan problemlerin çözülmesi sırasında, daha önce karşılaşmadığım veya fikir yürütemediğim durumlarda ilk iş olarak aynı durum ile karşılaşan birileri olup olmadığına baktığım için zamanım elverdiğince tecrübelerimi burada paylaşmaya çalışacağım. Maalesef ülkemizde paylaşma kültürünün zayıf olması ve Türkçe yeterli kaynak olmaması nedeniyle özellikle Türkçe paylaşım yapmaya özen göstereceğim. Umarım faydalı olur.

Bana huseyin at huseyincotuk.com adresinden ulaşabilirsiniz.

İyi paylaşımlar!