Kimdir?

Huseyin_webDr. Hüseyin Çotuk, 15 yılı aşkın süredir bilişim teknolojileri alanında farklı kademelerde birçok görevde bulunmuş ve sayısız tecrübe edinmiş kıdemli bir bilişim uzmanıdır. Üniversite, kamu ve özel sektörde Ar-Ge mühendisliği, yazılım mühendisliği, ağ ve sistem yöneticiliği, bilgi işlem yöneticiliği dahil birçok pozisyonda önemli bir kariyere sahiptir. Özellikle Linux, Solaris, Free BSD işletim sistemlerinde hatırı sayılır deneyime sahip olan Hüseyin, kendisini açık kaynak kodlu ve özgür yazılımlar konusunda geliştirmiş, bu alanda uzmanlaşmıştır. Meslek hayatının her döneminde açık kaynak kodlu ve özgür çözümler her daim önceliği olmuştur.

Doktora derecesini 2013 yılında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden birincilikle alan Hüseyin, yüksek lisans eğitimini yine aynı üniversitede ve bölümde 2008 yılında yine birincilikle tamamlamıştır. Lisans eğitimini de bölüm birinciliği ile tamamlayan Hüseyin, böylece yüksek öğreniminin her aşamasında üstün başarı ödüllerine layık görülmüştür.

coaSon yıllarda çalışmalarını bulut teknolojileri ve dağıtık depolama sistemleri üzerine yoğunlaştırmış ve bu konuda ciddi tecrübe edinmiştir. Hüseyin, 2016 yılından beri, OpenStack Foundation tarafından verilen “Certified OpenStack Administrator – COA” sertifikasına sahiptir. Dağıtık depolama teknolojilerinde özellikle Ceph tarafında kendisini geliştirmiş ve bu alanda söz sahibi olmuştur. Özel sektörde farklı coğrafik bölgelerde çalışan bir çok OpenStack ve Ceph kümesini yönetmektedir. Güncel ilgi alanları arasında bulut teknolojileri, büyük veri, yapay zeka ve container teknolojileri bulunmaktadır. Hüseyin, ülkemizde açık kaynaklı ve özgür yazılımların kullanımını yaygınlaştırmak ve bu konudaki bilgi birikimini artırmak üzere gönüllü olarak farklı etkinliklerde bilgi paylaşımında bulunmaktadır.

Açık kaynak kodlu sistemlerin kurulumu, yönetimi ve karşılaşılan problemlerin çözülmesi sırasında edindiği tecrübeleri, benzer durumları yaşayacak kişilere yardımcı olmak amacıyla vakit buldukça şu anda ziyaret ettiğiniz kişisel web sayfasında paylaşmaya çalışmaktadır. Maalesef ülkemizde paylaşma kültürünün zayıf olması ve Türkçe yeterli kaynak olmaması nedeniyle özellikle Türkçe paylaşım yapmaya özen göstermektedir.

İletişim